Fungování kopírovacího zákona (autorského zákona) vybírání poplatků pro autory je v poslední době neustálým terčem stížností, a to hlavně díky jednání oraganizace OSA, které je značně netransparentní a běžní občané se mohou jen dohadovat, jak ve skutečnosti funguje.
O této organizaci se většinou dočítáme společně s výrazy jako nemravné praktiky, mafiánské sdružení, vydírání a okrádání spotřebitelů nebo OSA ZLA. Kritika OSA započala již v minulém režimu a přesto, namísto aby tato společnost byla podrobena hloubkové kontrole, nárokuje si výsady monopolu .
Mezi poslední počiny OSA patří vymáhání poplatků za poslech rádia Jamendo, které je držitelem certifikátu na hudbu nezastupovaných autorů a vyplácí peníze za vysílání hudby přímo autorům. Toto je pro provozovatele naprosto optimální řešení, vyhnou komerčním reklamám každých pět minut a vyberou si žánr dle svého vkusu. Samozřejmě, že cenově se situace pro ně nezmění a platí stále stejně, ovšem ne organizaci OSA.
Zde se do situace dostává Česká pirátská strana, která se zastala provozovatele, který by měl zaplatit poplatky OSA, přestože OSA nemá nic společného s dotyčnými autory, jejichž skladby se hrají na Jamendu.
Problémem je, že pravomoce OSA jsou téměř neomezené a v podstatě mohou vymáhat peníze od kohokoliv, kdo je vlastníkem provozuschopného rádia či počítače, z kterého lze přehrávat hudbu.
Přestože situace je už takto neúnosná, rozhodně se nezdá, že by v budoucnu mělo dojít ke zlepšení, právě naopak.
Aktivní OSA již plánuje návrh zákona, který by zakazoval uzavírat provozovatelům smlouvy přímo s autory. Nezbývá než doufat, že k této situaci nikdy nedojde a návrh bude zrušen.