do 5. března

Pokud se stejně jako my zajímáte o problematiku autorských práv a témata s tímto spojená, jistě uvítáte veřejnou konzultaci vypsanou Evropskou komisí. Tato konzultace umožňuje vyjádřit svůj názor prostřednictvím odpovědí na sestavený soubor otázek.

Tato konzultace by měla pomoci rozhodnout, zda bude navržena nová legislativa týkající se kopírovacího monopolu. Dosavadní podoba kopírovacího monopolu je upravována postupnou cestou a vzhledem k mnoha nově vznikajícím okolnostem, kterým se monopol přizpůsobuje je značně netransparentní a znemožňuje sdílení informací mezi kulturami. Tuto skutečnost by Evropská komise ráda změnila.

Monopol se ovšem může také změnit k horšímu, a to v případě, že se sejde více názorů lobbistů kopírovacího průmyslu, je proto důležité aby svým názorem přispělo o nejvíce lidí. Evropská komise vyzvala k účasti na konzultaci jednotlivce, neziskové organizace a také politické strany.

Konzultaci tvoří soubor 80 otázek, není ovšem nutné vyjadřovat se ke každé.Pirátská strana, která vidí tuto konzultaci jako příležitost ke změně a podpoře svých názorů, vytvořila jednoduchý návod jak se konzultace zúčastnit tak, aby vám vyplnění dotazníku zabralo co nejméně času. Na jejich stránkách je k dispozici také překlad celého dotazníku z angličiny do češtiny. Vyplnit dotazník lze i v českém jazyce.

Oficiální webová stránka konzultace (v anglickém jazyce)

Překlad formuláře přeložený do češtiny Ministerstvem kultury