lazne

Osa na sebe nenechala dlouho čekat a po několika měsících opět přichází s návrhem rozšíření výběrů poplatků a tentokrát se zaměřila na lázně.

Český nejvyšší soud teprve na jaře tohoto roku rozhodl, že lázně jsou od povinnosti platit poplatky oproštěny z důvodu poskytování lékařské péče. OSA nicméně zažalovala přibližně dvě desítky lázeňských firem o stovky tisíc korun a celý spor je nyní projednáván na Soudním dvoru EU.

A přestože konečné vyjádření zatím stanoveno nebylo, generální advokátka Soudního dvoru EU, jejíž doporučení je ve většině případů zásadní, má jasno. Vzhledem k faktu, že na lázeňských pokojích léčba neprobíhá a některé pobyty taktéž nejsou uskutečňovány za účelem léčby, je naprosto správné, aby lázně poplatky platily.

Plzeňský soud, který celý spor k Soudnímu dvoru EU předal, se také zajímal jestli výběr poplatků monopolem OSA je v souladu s pravidly o volné obchodní soutěži v EU. Na tuto otázku advokátka odpověděla také ve prospěch OSA. Přestože přiznala, že tento monopol by mohl omezovat svobodu autorů a uživatelů, dodala také, že k zajištění účinného výběru poplatků je takovýto monopol nezbytný.

Přestože tedy ochranný svaz se v české republice netěší velké popularitě, soudní pře ho zjevně příliš neohrožují.

 

soudni_dvur